Nieraz pewnie spotkaliście się z terminem marketingu sieciowego. Jak to działa, co to tak naprawdę oznacza i z czym się wiąże? Bądźcie na bieżąco z naszym blogiem, gdzie dokładnie i szczegółowo będziemy poruszać poszczególne tematy. Samo słowo marketing, inaczej pisząc reklama zapewne jest Wam znane. W końcu spotkać się można z tym wszędzie. Telewizja? Reklamy. Radio? Także. Nawet w gazecie, bądź na ulicy. Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego tak się dzieje? A właściwie od czego to się zaczęło?

Reklama towarzyszy nam od początków istnienia naszej cywilizacji. Już w starożytności ludzie zapraszali do swojej karczmy, wypisując na zewnętrznych ścianach budynku zachęcające do wejścia hasła.

Wyróżniamy dwie formy marketingu powstałe w tamtejszych czasach. Istniało takie pojęcie, jak reklama ustna. Być może już domyślacie się, w jaki sposób funkcjonuje. Wróćmy jeszcze raz do czasów starożytnych, a dokładnie na grecką agorę, czyli rynek służący handlowcom i kupcom. W momencie, gdy ktoś chciał sprzedać własne produkty, lecz miał sporą konkurencję, starał się za wszelka cenę zareklamować własny asortyment. Używając właśnie do tego formy reklamy ustnej. Chwytał on wówczas jeden ze sprzedawanych produktów, zajmował miejsce przed straganem i przedstawiał go z jak najlepszej strony.

Czyż nie tak postępujemy również w dzisiejszych czasach?

Idąc w rynek, bądź odwiedzając turystyczne miejscowości na pewno się z tym spotkaliście. Osobiście odwiedzajac jedna z nadmorskich, polskich miejscowości, spotkaliśmy się z tą formą marketingu, gdy poszukiwaliśmy pamiątek dla naszych bliskich.

I kogo wtedy wybraliśmy?

Oczywiście, że miejsca z najlepszymi opiniami i ocenami. Nie jest jednak warunek obejmujący tylko miejsca takie jak sklep, czy stragan.

Z czym jeszcze może się Wam kojarzyć taka forma reklamy?

Pewnie, że z jedzeniem! Poszukując miejsca do zjedzenia czegoś dobrego, zależy nam na opiniach innych. Dlaczego?

Już odpowiadam. Ponieważ nic nie jest tak ważne, jak opinia zadowolonych klientów. Pójdziemy do miejsca, które jest zachwalane przez wybitne umiejętności kucharzy, kelnerów i odpowiednie ceny? Czy może do restauracji, która posiada mniej pozytywnych opinii, niż negatywnych? Oczywiście, że bardziej atrakcyjniejsza jest dla nas oferta numer jeden.

Nie zawsze jednak większość negatywnych komentarzy wiąże się z faktycznym stanem rzeczy. Niekiedy może to być złośliwa konkurencja, mająca zamiar zmniejszyć liczbę naszych klientów. Dzieje się również tak, i to wielokrotnie, że zadowoleni klienci, mimo że wracają do nas i zapewniają o osobistym zadowoleniu, nie polecają nas dalej. Co finalnie przyczynia się do mniejszej liczby osób u nas goszczących.

Powróćmy jednak do form naszej reklamy. Była ustna, więc teraz przydałaby się pisemna, prawda? No jasne, że tak! Znów powracamy do czasów Starożytnej Grecji. Niesamowite jak wiele obecnych w naszych czasach przedmiotów i usług, pochodzi z tak odległych nam czasów. Grecja. Już za niedługi czas czeka Ateńczyków wielkie wydarzenie, jakim są Igrzyska Olimpijskie. Skąd jednak mieszkańcy mogli się o nich dowiedzieć? Nie licząc opisanej przeze mnie wyżej formy ustnej, znaleziono rozwiązanie, polegające na zapisywaniu informacji o wydarzeniach różnego rodzaju.

Sposób ten miał możliwość na spopularyzowanie po wynalezieniu w 1450 roku druku przez Johannes Gutenberga. Zaczęto wówczas drukować reklamy, czy to w formie plakatów, czy jako informacje mające znaleźć się w gazetach. Tę formę możemy spotkać również i dziś. Nieraz podczas przeglądania gazety, mignie nam w oku reklama firmy.

Marketing rozwija się wraz z powstawaniem nowych form komunikacji. Takich jak internet. Jak to prezentuje się tam? Przeglądamy media społecznościowe, oglądamy filmiki w internecie, poszukujemy potrzebnych nam informacji.

Wchodzimy na stronę, która się nam wyświetla, co wtedy wyskakuje? Dodatkowe okienko, informujące nas o czymś i zachęcające do odwiedzenia i zakupu konkretnego przedmiotu, a być może skorzystania z jakiejś usługi.

Ile razy zdarzyła się sytuacja, gdy zainteresowana/y kliknęłaś/ąłeś w nią bo Ciebie zainteresowała? Być może zakupiłaś/eś reklamowany przez tę wyskakujące okienko produkt?🤔🤔

Tak to właśnie działa. Wyświetlają się nam firmy, korzystające z marketingu sieciowego. Napędza to ich sprzedaż, w związku z czym ich zyski rosną.

Jak jednak sobie z tym poradzić? Od czego zacząć i jak działają reklamy na poszczególnych mediach społecznościowych?

Dowiesz się już niedługo, śledząc naszego bloga. Zachęcamy do udostępniania i dzielenia się informacjami o naszej stronie osobom, które według Ciebie powinny dowiedzieć się więcej na ten temat.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *